Být v Liberci a nejít na Ještěd je hřích.

Tipy na výlety v Liberci i na liberecku

Být v Liberci a nejít na Ještěd je hřích.

   Ještěd je pokládán již od pradávna za dominantu nejen Liberce, ale celých severních Čech. Z našeho penzionu na okraji Liberce je něj nádherný výhled. Je to nejvyšší hora celého Ještědského hřbetu a měří 1012 m.n.m. Na jeho skalnatém vrcholu byl již v roce 1737 vztyčen první z několika křížů. Až o 90 let (r.1847) později zde byla postaveno občerstvení v podobě malého dřevěného domečku. Teprve po dalších jedenatřiceti letech, roku 1968, tu postavili kamennou chatu a v roce 1876 byla dokončena 5m vysoká dřevěná vyhlídka.

   Pro neustále se zvyšující nápor turistů na Liberecku musela být dřevěná věž ale zanedlouho zbourána a na jejím místě postavena nová kamenná chata s 23m vysokou, rovněž kamennou, rozhlednou. Tato nová dominanta byla na Ještědu slavnostně otevřena l.p. 13.01.1907. Bohužel, provoz této neobyčejné stavby, ukončil požár v roce 1963 a to 31. ledna.

  Za základě této skutečnosti byl vybrán projekt, dnes již slavného, architekta Karla Hubáčka. Dva roky od požáru se pak začala stavět na Ještědu nová, 90m vysoká, moderní věž. Arch.Hubáček za tuto stavbu dostal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů v roce 1969. Z vrcholku Ještědu, známé to dominanty nad Libercem, se můžete nechat obdivovat neomezeným výhledem na všechny světové strany. Dostanete se na něj velikou kabinkovou lanovkou.

  Kolem Ještědu je i množství dobře značených cyklistických a turistických tras. Od našeho ubytování v Liberci se k lanovce dostanete autem za pouhých 15-20min. nebo můžete využít i již zmíněných cyklotras. Milovníci turistiky mohou přímo od našich apartmánů jít přes nádraží v Liberci-Machníně „po zelené“ po hřebenech Ještědského hřbetu, přes vrchol „Rozsocha“ 767m.n.m. „Koliště“ 745m.n.m. „Ptačí kameny“ a „Černou horu“ 811m.n.m. na „Výpřež“ a odtud na vrchol hory Ještěd.

   Pro zastánce zimních sportů je Ještěd přímo lahůdkou. 5 moderních lyžařských vleků a 3 sedačkové lanovky Vám zpříjemní výstup. Následně se pak můžete vydat na několik sjezdových tratí kterých je v tomto skiareálu celých 13km. Sjezdovky jsou různě obtížné a proto jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro náročné lyžaře. Ve skiareálu Ještěd najdete i snowpark a středisko skokanských můstků.

Privat Apartma Ulrych Vám přeje příjemný zážitek při návštěvě naší slavné dominanty Ještěd.

Zpět na výpis